szablon marketingowy

Co to jest marketing template?

szablon marketingowy

Marketing template to po naszemu szablon marketingowy, hasło bardzo proste ale w praktyce sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Szablon szablonowi nierówny i pod takim terminem może kryć się niemalże cokolwiek. Możesz także spotkać się z nazwami: plakat cyfrowy, digital poster, marketing board, photoshoot template, minis template itd.

A czym jest szablon marketingowy w sklepie Photo Designer?

Mówiąc najkrócej – to wielowarstwowy plik PSD do którego możesz (ale nie musisz) dodać swoje zdjęcia. Następnie taki szablon w formie spłaszczonej (zapisanej jako JPG) możesz publikować w mediach społecznościowych lub przez swój mailing -możliwości wykorzystania szablonów jest wiele.

Wielowarstwowy oznacza ni mniej, ni więcej tyle, że każdy element możesz edytować jako osobną warstwę. Czyli tekst jest nadal edytowalnym tekstem, możesz napisać go na nowo, zmienić jego treść, kolor, wielkość i rodzaj fontu. Wspaniałe i uniwersalne narzędzie, ponieważ każdorazowo możesz dopasować go do swoich potrzeb, np zmienić zapowiedź sesji wiosennych na mini sesje rodzinne itd.

Grafiki w szablonie marketingowym

Są to te elementy, których większość fotografów nie stworzy samodzielnie, bo wymagają innych umiejętności lub narzędzi. W większości szablonów marketingowych grafiki są zrasteryzowane (czyt. spłaszczone) z tłem, a więc nie możesz ich zmieniać. Dzieje się tak dlatego, że niejednokrotnie projektanci szablonów nie tworzą ich samodzielnie, ale kupują od ilustratorów czy innych twórców. Licencje tych obrazów nie zezwalają na użycie ich w formie osobnej warstwy. Gdyby tak było, raz zakupiona grafika mogłaby „fruwać” po sieci w nieskończoność, a przecież to utrata zarobku dla jego autora.

Czasem jednak udaje się znaleźć szablon z ruchomymi elementami graficznymi. Czy oznacza to, że możesz ich użyć w innym projekcie? To zależy od załączonej licencji – zawsze warto się z nią zapoznać wykorzystując jakiś produkt komercyjnie!

Wszystkie szablony marketingowe jakie znajdziesz w moim sklepie są opisane pod tym katem. Jeśli znajdziesz informację, że plik zawiera ruchome elementy graficzne, oznacza to, że są mojego autorstwa, a więc możesz wykorzystać je w innych projektach, z pewnymi zastrzeżeniami. Muszą to być projekty reklamowe dla Twojego biznesu, nieprzeznaczone do dalszej dystrybucji (zarobkowo lub jako gratis). Korzystaj więc z nich śmiało i rozwijaj swoją firmę ale nie zgadzam się na wykorzystanie ich w produktach na sprzedaż.

Jak wykorzystać szablon marketingowy?

Dodajesz własne fotografie (lub nie, bo takie plakaty cyfrowe bez zdjęcia tez się zdarzają), podajesz zakres sesji zdjęciowej, cenę, kontakt do siebie i gotowe – twój marketing board jest gotowy do publikacji. Gdzie? Najczęściej fotografowie wykorzystują je na swoich profilach społecznościowych, jako tablicę informacyjną dla swoich obecnych i potencjalnych klientów. Taka tablica informacyjna z daleka krzyczy do odbiorcy: Hej! Tu jestem i mam dla Ciebie wyjątkową ofertę, ale to okazja, więc śpiesz się!”. Jeśli szablon merketingowy jest dotyczy sesji sesji tematycznej, nawiązuje do niej wizualnie. Np w mini sesjach gwiazdkowych zobaczysz choinki, prezenty, jemiołę itp, a w wielkanocnych – jaja i zajączki. Dlaczego? Ponieważ jego rola jest taka, by był widoczny i kojarzył się z daną sesją. Jesteśmy wzrokowcami i w cyfrowym świecie zalewającym nas obrazami, łatwiej zatrzymać nam uwagę na obrazie, który budzi miłe skojarzenia, jest kolorowy, oryginalny. Więcej szablonów marketingowych na sesje możesz zobaczyć na Pinterest.

plakat do sesji wielkanocnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Facebook
Facebook
Pinterest
Instagram