Presety Daylight – Magdalena Mizera

Presety Daylight stworzone przez znaną i lubianą fotografkę Magdę (właścicielkę kursu Jasna Strona Fotografii) zrobiły sporo szumu w mediach społecznościowych. Wystarczy sprawdzić hasztag #presetyjsf by przekonać się, że ekspresowo podbiły serca użytkowniczek (bo odbiorcami są przede wszystkim babki).

Jestem gadżeciarą, nie wypieram się wcale własnej natury i oczywiście postanowiłam je przetestować…

Zacznijmy od ceny – no nie jest zbyt niska, wydanie 180zł na presety dla kogoś, kto nie zarabia na fotografii może być naprawdę bolesne (tu ukłon w stronę Klientek – Magda oferuje także presety Daylight do mobilnej wersji Lightrooma w nieco niższej cenie). Ale cena w zasadzie nie jest jakaś „z kosmosu”, bo topowe polskie presety od Viviv Presets (recenzję możesz przeczytać tutaj) w cenie regularnej kosztują prawie dokładnie tyle samo. Więc spoko.

Z czystego lenistwa przetestowałam najpierw presety na telefon i tu lekkie „meeeh” – no nie wygląda to dobrze na pierwszy rzut oka. Ale chwila rozkminy i już okazuje się, że presety Daylight są super ale pod konkretny rodzaj fotografii. Jak sama nazwa skazuje – działają na zdjęciach z naturalnym światłem, najlepiej jasnych. Wtedy na zdjęciach wszystko wygląda spoko, wystarczyły mi drobne korekty suwakami i byłam zadowolona. Sprawa z wersją dla Lightrooma Classic była jeszcze prostsza – testowałam na zdjęciach z sesji plenerowej i na upartego mogłabym się pokusić o nałożenie presetu i zostawienie zdjęć tak jak są. A efekty? No jest naprawdę dobrze: skóra ładnie rozświetlona, kolory ciepłe i przyjemne, jest tez ten charakterystyczny dla Magdy kremowy klimat (Magda znana jest z jasnych zdjęć).

Ode mnie presety dostają ocenę 5+ – stanowczo ułatwią (przyspieszą!) Twój retusz zdjęć z sesji plenerowych, a nawet zwykłe „fotki” ze spaceru nabiorą super uroku. pamiętaj jednak, że presety nie sprawdzą się w sztucznym oświetleniu.

W paczce jest kilka presetów o zróżnicowanych efektach. Porównanie możesz zobaczyć poniżej (pierwsze zdjęcie jest zawsze surowe – bez żadnego retuszu, pozostałe – z nałożonym presetem i korektą jasności):

Facebook
Facebook
Pinterest
Instagram