Jaki kupić aparat w 2021 roku – retro kompakty

Często, naprawdę często słyszę pytania od znajomych – jaki powinienem kupić aparat? I mowa tu o zastosowaniach w pełni amatorskich, nie chodzi o rozwijanie się w dziedzinie fotografii, ale o korzystanie z prostego sprzętu na potrzeby domowe. Rodzi się dziecko i rodzice chcą robić mu zdjęcia, albo cała rodzina jedzie na wakacje i chce mieć przyzwoite foty.  

Poniżej podaję więc kilka propozycji, które sama uważam za ciekawe. Wszystkie te aparaty są niewielkich rozmiarów i są stosunkowo proste w obsłudze. I co nie mniej ważne – są śliczne i zgrabne!  

jaki aparat kupić

Używana Leica X1

jako nowy model kosztuje absurdalnie duże pieniądze. Jest to jednak LEICA – ta metka kosztuje sama w sobie. Co ma fajnego? Bardzo dobrą matrycę, którą zastosowano także w niezłych lustrzankach dla początkujących fotografów (np. Nikon D90 i Nikon D300), a to jest gwarancja dobrego, ostrego i czystego obrazu. Jest to aparat kompaktowy więc nie ma możliwości wymiany obiektywów, dysponuje lekko szerokokątnym szkłem – moim zdaniem mega uniwersalna ogniskowa. NIESTETY nie posiada zoomu, a więc aby przybliżyć obiekt, należy użyć własnych nóg  Jest przy tym absolutnie piękna i stylowa, no i z daleka pachnie prestiżem :p Może być stosunkowo ciężko znaleźć używkę z dobrym przebiegiem – trzeba czasem zapolować. Cena – 2000-3000 zł.  

Używany Fujifilm x100T

dobry, budżetowy model japońskiej produkcji. Jest absolutnie urzekająco retro – sama ostrzyłam zęby na jeden z podobnych modeli. Ma bardzo dobry wizjer i jasny obiektyw (lepiej poradzi sobie  w słabszym oświetleniu), szybki autofocus, posiada też WiFi. Tu również nie znajdziesz zoomu. Cena: 1800-2500zł 

Nowy Sony a6000 

jaki aparat kupić

Nie jest tak ładna, jak jej konkurencji w tym zestawieniu. Nie jest nawet retro. Ma jednak kilka niezaprzeczalnych zalet. Leży w dłoni najlepiej, kształt test najbardziej ergonomiczny z wszystkich tu wymienionych. Jest sprzedawana z zoomem – czyli obiektywem pozwalającym przybliżać i oddalać fotografowany obiekt. Jest też malutka i baardzo lekka. Filmuje w FullHD,  Ma prawdopodobnie najsłabszą baterię (na ok 250-300 zdjęć). Posiada i wizjer, i odchylany wyświetlacz, a także wykrywanie i śledzenie twarzy, oraz WiFi. W testach okazuje się, że powyżej czułości 6400 jest sporo szumu (zdania są podzielone, jedni mówią, że szumi, inni że wcale nie tak bardzo). Będzie wiec idealny do fotografowania na zewnątrz, gdzie mamy więcej światła – tu da śliczny, ostry i pełen szczegółów obrazek. W pomieszczeniach i bez dodatkowego światła będzie trochę gorzej. Cena ok 2200zł 

jaki aparat kupić

Nowy Fujifilm x-A7

jeśli odstręczają Cię aparaty używane, bardzo interesującą opcją jest x-A7. Jest to najnowsza konstrukcja ze wszystkich tu przedstawionych i jako jedyna oferuje filmowanie 4k z detekcją twarzy! Posiada także zoom ale już ciut mniejszy niż Sony, przy czym oba aparaty (korpusy) mają tę samą wagę i wymiary. Dla niektórych wadą będzie np. brak wizjera, korzysta się wyłącznie z wyświetlacza oraz plastikowa obudowa. Aparat jest klasycznie elegancki, niestety cały z tworzywa. Największa zaleta jaką u niego widzę – detekcja oka i twarzy! Co jest totalnie cudownym rozwiązaniem dla KAŻDEGO, zdjęcia zawsze będą ostre tam, gdzie trzeba. Cena trochę wyższa, bo ok 3000zł 

Fujifilm x-A5

jaki aparat kupić

Najtańszy ale nie najgorszy model x-a5 – starsza siostra modelu wyżej. Tu miłe zaskoczenie – panel górny i dolny są metalowe. Jeśli ktoś lubi lans – dostępna wersja brązowo-srebrna – totalny szał. Aparat filmuje w 4k ale to nie jest “prawdziwe” 4k, widać, że trochę brakuje tu klatek by obraz powalał. Mamy jednak slow motion, WiFi, Bluetooth, dotykowy ekran, odchylany ekran. Jest najmniej retro, a najbardziej “cyfrówkowy”, posiada mało pokręteł i przycisków – co stanowi plus dla amatorów, obsługa tego modelu będzie prosta nawet dla dzieci (ale posiada także tryb pełnej automatyki!). Cena: ok 1300zł.  

Mam nadzieję, że pomogłam Wam podjąć decyzję jaki aparat kupić na domowe potrzeby 🙂 Jest to dość specyficzna lista, z pewnością nie znajdziecie podobnej w internecie. Ale mała to być moja lista, tych modeli, które ja Wam polecam. Daj znać czy skorzystałeś/aś z podpowiedzi i czy jesteś happy z wybory!

Facebook
Facebook
Pinterest
Instagram