Jak zwiększyć przychód z mini sesji świątecznych?

Model biznesowy, gałąź fotografii, styl i wiele innych – te wszystkie kwestie musisz rozkminić (najlepiej na starcie), jeśli chcesz prowadzić dochodowy biznes foto. Cała masa spraw do przemyślenia, jeszcze większa masa nauki.

Zakładając, że już realizujesz sesje dla klientów indywidualnych ale jeszcze nie jesteś na tym poziomie zarobków, o którym marzysz, przychodzę do Ciebie z garścią pomysłów, jak zwiększyć sprzedaż na sesjach świątecznych! Jedziemy!

Od zeszłego sezonu świątecznego (mam na myśli pandemiczne minisy 2020) pojawia się sporo webinarów i artykułów dotyczących tychże sesji. Wiadomo, że rodzinne sesje świąteczne każdego roku generują niezłe przychody w budżecie fotografów, jeśli tylko przyjmie się odpowiednią strategię. Sporo informacji na ten temat pojawiło się niedawno w Mafelo – wskakuj do linka. Wcześniej ten temat przegadała Basia Geppert – w rozmowie z Margo z Crystala. Formalne aspekty sesji świątecznych prawniczka omawia tutaj. A w ogóle zaczęło się od Karoliny Magnowskiej, o tym czytaj tu. Ostatnio podobną działalnością dydaktyczną zajęło się także nPhoto – wpadaj tu. To już wiele przydatnych informacji, które mogą zwiększyć Twoje zarobki.

Co prócz świetnej obsługi i pięknych zdjęć możesz zaoferować swojemu klientowi, by zwiększyć sprzedaż z jednej sesji?

Fotoprodukty!

Kiedy już masz klienta na sesji, nie pozwól mu wyjść, dopóki nie przekonasz się, że WIE co masz w ofercie: prócz wydruków może przecież zamówić dużo, dużo więcej! Jeśli idzie o ścisłość, powinnaś/-eś przedstawić pełną ofertę PRZED sesją, a na sesji jedynie przypomnieć najważniejsze rzeczy, zaakcentować, że klient ma dodatkowe opcje. Ale po co miałby je kupować? BO MOGĄ MU POMÓC w paru kwestiach i Ty musisz mu to uświadomić:

  • fotokartki będą świetnym prezentem dla dziadków! Wydruk formatu A5 z pięknym zdjęciem, ramką i podpisem będzie super drobiazgiem na Gwiazdkę, ale także na Dzień Babci i Dziadka!
  • kalendarz roczny na lodówkę będzie codziennie przypominać im jak piękne mają dzieciaczki, jak super ich rodzina wyglądała na sesji, jaka magia jej towarzyszyła (ale przypomni także u kogo mieli świetną sesję! To nie pozwoli im zapomnieć o rezerwacji kolejnej sesji pod koniec roku). Idealnie byłoby mieć produkty pokazowe, żeby klienci mogli się w nich zakochać – wziąć do ręki, poczuć fakturę papieru, zobaczyć kolory.
  • pocztówki – zwyczaj wysyłania pocztówek ze zdjęciem świątecznym nie jest w Polsce tak powszechny jak np: w US ale nabiera na sile. Pocztówka ze zdjęciem może posłużyć także jako kartka noworoczna!

Ciekawym pomysłem jest także podziękowanie dla klientów w formie wydruku z tekstem i np. przypomnieniem o rezerwacji kolejnej sesji. Możesz tu dodać kod rabatowy na kolejną sesję (np urodzinową). Umacniając w ten sposób relację z każdą rodziną, zapewniasz sobie ich lojalność w kolejnym sezonie. To ważne! Niech klienci Cię zapamiętają, jako tego fotografa/ tę fotografkę, która dała im coś od siebie, zamiast zainkasować parę stówek i wydać wydruki.

zdjecia: Woman photo created by freepik – www.freepik.com

Facebook
Facebook
Pinterest
Instagram